fitnesscentra.cz-TRENÉRSKÉ KURZY (INSTRUKTOR FITNESS), trenerska skola, osobní trenér , fitness a kulturistika,masérské kurzy,posilování,masáže,rekvalifikační masérské kurzy-masér, masérská škola
fitness, kulturistika, posilování,hubnutí, masáže,celulitida,masážní stoly a lehátka,maserske lehatka a stoly,rekvalifikační kurzy-masér,výživa, cvičení
Služby Ceník Kontakt
kulturistika,fitness, posilování, masáže, obezita,masazni stoly a lehatka, celulitida,rekvalifikační kurzy-masér, hubnutí,výživa, masérská škola
Vše pro zdraví a masáž, masážní a tělové oleje, masérská lehátka, knihy, léčivé masti,čaje, byliny, kosmetika...
                Foto dne
 sexyfotodne `
Báječné masáže.
masaze-kurzy Určitě znáte pocit, kdy přijdete z práce naprosto unaveni a neschopni další činnosti. V takovém případě vám vřele doporučuji masáž. Můžete se ji naučit navzájem s partnerem, kamarádem, rodičem či navštívit profesionálního maséra či masérku. Oboje má své výhody. Zjistíte, že při masáži objevíte nové způsoby komunikace. Vyjádříte tím svůj cit dotykem, jakožto důležitou součástí jakéhokoliv vztahu.

Dotyk je totiž jedním ze smyslů, kterým jako prvním komunikujeme se světem a to ještě před narozením. Je to velmi důležitý stimul při stresovém napětí, protože dotykem působíme na centrální nervový systém, což je hlavní význam masáže. Pokud se chcete naučit masírovat, doporučuji sáhnout po odborné literatuře, nebo se zúčastnit nějakého semináře či masérského kurzu. Předejdete tím různým komplikacím z neodborně provedené masáže.

ÚČINKY MASÁŽE
masáže Masáž vždy patřila mezi výborné regenerační prostředky. Různými výzkumy bylo zjištěno, že masáž pomáhá při léčení nežádoucích stavů jako je stres, bolesti hlavy, nespavost či problémy s pohybovou soustavou. Příznivé účinky má také na krevní a lymfatický oběh, který nám zaručuje regeneraci a obranyschopnost organismu. Masáž dokáže ulevit od bolesti zad a předejít vážnějším stavům.

Pro ženy bude zajímavé, že díky urychlení metabolismu při masáži dochází k rychlejšímu odbourávání tuků. Dochází také k odstranění odumřelých buněk z pokožky. Máme tedy další účinek masáže a to kosmetický. Určitě bychom našli další příznivé účinky. My se ale podíváme jak by taková správně provedená masáž měla vypadat a s jakými druhy se můžeme setkat (alespoň v Čechách).

KDY NECHODIT NA MASÁŽ?
Je třeba upozornit na stavy, kdy bychom měly raději zůstat doma a nechodit na masáž. Mezi ty nejběžnější patří nachlazení. V takovém případě doporučuji zůstat doma a raději zajít na masáž až po uzdravení. Jak už jsem uvedl, masáž podporuje krevní a lymfatický systém (pro představu: v klidu máme průchozích vlásečnic(kapilár) 50 až 250 na mm2 svalového průřezu a po masáži až 1 400). Bacily by se tedy roznesly po celém těle a mi bychom místo báječných účinků masáže získali daleko horší stav onemocnění. Dále by se neměla provádět na místech, kde jsou jakékoliv problémy s pokožkou (plísňové onemocnění, varixy- křečové žíly, akutní záněty kloubů atd. Existují další stavy kdy nemasírovat. V zásadě platí, že pokud nejdeme na masáž do zdravotnického zařízení, měli bychom být zdrávi a pokud si nejsme jisti, tak se poradit s lékařem či fyzioterapeutem.

PROSTŘEDÍ MASÁŽE
Prostředí masáže by mělo být příjemné, tzn. teplé barvy, čerstvý vzduch, teplo a optimální osvětlení,nejlépe boční tlumené. Relaxační muzika a aromalampy dodají masáži tu správnou atmosféru pro prožití báječné relaxace.

JAK BY MĚLA VYPADAT SPRÁVNĚ PROVEDENÁ MASÁŽ?
masaze-kurzy Je třeba si rozdělit masáž na dva základní druhy, které se používají nejčastěji. (vynechám-li různé masážní techniky např. východního typu či reflexní terapii). První z nich a nejvíce používaná je tzv. zklidňující masáž. Jedná se o masáž, kdy je třeba zachovat kontakt s masírovaným a pohyby provádět v pravidelném příjemném rytmu. Z hmatů se používají nejčastěji třecí pohyby, kdy dochází ke kontaktu přes větší plochu, většinou pomocí dlaně. Tyto hmaty se můžou provádět déle protože se působí malou intenzitou a zklidňuje se tím nervová soustava i samotný sval. Masírovaný zpravidla usne, nebo je v příjemné hladině alfa.

Druhá masáž se nazývá povzbudivá, tonizující neboli masáž, která by měla masírovaného nabudit a připravit na aktivní den. Používají se zde intenzivnější a rychlejší hmaty.

Masáž, která se dá zařadit mezi tyto dvě by byla taková, kdy potřebujeme rozmasírovat zatuhlé svaly. V tom případě masér použije hloubkové hmaty (palci,prsty..), které bude co nejvíce střídat s jemnými, aby to bylo pro zákazníka co nejméně bolestivé.

JAK POZNAT MASÉRA(KU) PROFESIONÁLA?
U takového maséra by jste se měli cítit absolutně příjemně. Měl by vám naslouchat, zeptat se na začátku na zdravotní stav a zjistit jaký druh masáže vám bude vyhovovat. Určitě by vás neměl nechat odkrytého, aby nedošlo k prochladnutí nemasírované části těla. Po masáži by vám měl doporučit setrvat chvíli na lůžku, aby nedošlo ke kolapsovému stavu. Masér by vám měl být schopen vysvětlit, který sval vás bolí a co proti tomu dělat. Rozhodující je, aby masáž pro vás byla příjemná. Také bych si dal pozor na maséry, kteří se řídí pravidlem, že správná masáž musí bolet. Kvalita maséra do značné míry záleží, kde absolvoval masérský kurz. V dnešní době existuje mnoho masérských škol různých úrovní. Profesionální masér by měl uzpůsobit masáž každému jedinci a použít pro to vhodné hmaty.

DRUHY MASÁŽÍ
Existuje mnoho druhů masáží. Nejběžnější je tzv. Švédská masáž(obdoba naší sportovní či klasické masáže), kterou zpopularizoval Švéd Pir Henrik Ling(1776-1839). Využil zde znalost fyziologie a tělesných cviků. Další skupinou jsou zdravotní masáže, ty patří do rukou zdravotníků. Ostatní speciální masáže se rozlišují svým účinkem na danou oblast či použitou technikou provádění. Např. lymfatická masáž má za účel podpořit lymfatický sytém a proto jsou hmaty prováděny jemně. Další masáže vychází například z akupresurních či reflexních bodů. Podle druhu techniky a stimulace se poté od sebe odlišují. Uveďme např. Shiatsu, Čínskou energetickou, Reflexní. Dále můžeme poznat masáž dle použitých prostředků, jako např. aromaterapeutickou, baňkování, lávovými kameny apod. Zajímavé jsou masáže, kde se pro masáž používají jiné části než jsou dlaně a prsty, je to např. Havajská masáž kde se masíruje i předloktím.

Pokud vás masáže zaujaly, kupte si nějakou odbornou literaturu či navštivte naše Centrum Regeneračního Vzdělávání a naučte se provádět jednu z nejpříjemnějších relaxačních technik.

Michal Dusil
Centrum Rgeneračního Vzdělávání

« zpět na hlavní stranu

www.fitsport-jt.cz www.aminostar.com

www.sportovni-vyziva.cz
www.fitsport-jt.cz www.aminostar.com