
Pokračujte se zadrženým dechem během fáze v níž přechází pohyb dolů v pohyb směrem vzhůru, pohyb je přitom veden silově, ale nenásilně.Vydechujte, jakmile projdetenejobtížnější fází pohybu vzhůru a vracíte se do základního postavení. Během sestupného i vzestupného pohybu udržujte neutrální polohu páteře v mírném zakřivení v bederní části.
Při tréninku. Jestliže si stoupnete chodidly přímo pod tělo, jako při klasickém volném dřepu, zjistíte, že je nesmírně obtížné udržovat trup vzpříma a přitom zachovávat zakřivení bederní páteře. Kolena se mohou vzdalovat od roviny chodidel, roste tlak v kolenních kloubech a zvyšuje se nebezpečí nejen jejich zranění, ale i zranění bederní části páteře.
Logiku hacken dřepu pochopíte při představě dřepu u zdi: trup je udržován vzpříma, přičemž jsou zapojeny vzpřimovače trupu, aby udržováno normální zakřivení páteře během celého rozsahu pohybu.
Při dřepu ve volném stoji mohou napjaté hmastringy rotovat pánev vzad a spolupodílet se na zakulatění spodní části zad, které se může stát velice nebezpečné. Hacken dřep je bezpečnější- trup se při cvičení nepředklání, hamstringy nedosahují maximálního napětí v oblasti kyčle a ohnutá kolena snižují napětí hamstringů , díky čemuž nedochází k rotování pánve.
Hamstringy nejsou tak mohutně zapojovány při tomto cviku jako při dřepu s činkou na ramenou, kde platí, že čím hlubší je dřep,tím více pracují hamstringy a hyždě.Zadržujte dech při pohybu dolů a ve fázi zvedání. Výdech v nevhodném okamžiku, zvláště v dolní úvrati pohybu,snižuje vnitřní napětí trupu a stabilitu páteře.
Držte hlavu v prodloužení trupu tím, že se budete dívat vpřed během celého cvičení. Pohledem dolů jsou zapojovány svaly břišní, což může zakulacovat páteř, oslabit bederní oblast a zvýšit možnost zranění. Pohled vzhůru naopak nadměrně prohýbá páteř, což může vést k problémům spojeným s nadměrným stlačováním plotének.
Nezastavujte pohyb v jeho dolní úvrati. Přechod mezi pohybem dolů a vzhůru provádějte bez přerušení a takovou rychlostí, aby nedošlo k prudkému odrazu, který by mohl poškodit kolenní klouby.
Nejvíce tento cvik působí na čtyřhlavý sval stehenní, velký sval hyžďový a hamstringy.
Další zajímavé články s podobnou tématikou najdete v rubrice cviy a v rubrice KULTURISTIKA

pavel@fitnesscentra.cz