
Při použití jednoručních činek je vhodné si připravit 2 až 3 páry. Ideální je použití přístrojů moderní cihličkové konstrukce, kdy změna počtu cihliček je prakticky okamžitá a často proveditelná samotným cvičencem. Objasníme si tento princip na praktickém příkladě bicepsového zdvihu s velkou činkou.. Základní váhu si zvolíme tak, abychom byli schopni udělat 4 až 5 opakování. Na konec osy činky naložíme kotouče malých hmotností – 2,5 a 5 kg, aby partneři, stojící po obou stranách činky, mohli okamžitě snížit zatížení o 5 až 10 kg.

Ale pozor! Vzhledem k tomu, že se jedná o extrémě náročné zatížení svalů, ani pokročilí kulturisté by ho neměli používat více než 1x týdně na jednu svalovou partii a u jednoho cviku. Při používání tohoto principu se bolest svalů a namáhání šlach enormně zvyšuje.
Vyžaduje to extrémní soustředění, jakož i zvýšenou spotřebu svalové energie a stavebních látek. Proto, pokud organismus nedostane tomu odpovídající přísun potřebných látek, je dosažení maximálního výsledku z uvedeného typu tréninku problematické. Stejně tak je potřebné dodržovat postupnost při zvyšování dávek násobných sérií dle stupně trénovanosti. Násobné série jsou velmi účinné, protože po prvních 4-5 opakováních s maximální hmotností jsou svaly unavené až na hranici možností. Další opakování s tímtéž zatížením by už nebylo možné.

(zdroj:Medek,Novák,Smejkal,Kulturistika pod mikroskopem)

pavel@fitnesscentra.cz

