fitnesscentra.cz-TRENÉRSKÉ KURZY (INSTRUKTOR FITNESS), trenerska skola, osobní trenér , fitness a kulturistika,masérské kurzy,posilování,masáže,rekvalifikační masérské kurzy-masér, masérská škola
fitness, kulturistika, posilování,hubnutí, masáže,celulitida,masážní stoly a lehátka,maserske lehatka a stoly,rekvalifikační kurzy-masér,výživa, cvičení
Služby Ceník Kontakt
kulturistika,fitness, posilování, masáže, obezita,masazni stoly a lehatka, celulitida,rekvalifikační kurzy-masér, hubnutí,výživa, masérská škola
Vše pro zdraví a masáž, masážní a tělové oleje, masérská lehátka, knihy, léčivé masti,čaje, byliny, kosmetika...
                Foto dne
 sexyfotodne `
Pro ženy: Bojíte se gynekologa?
Chodíte na gynekologické prohlídky pravidelně, nebo patříte mezi ženy, které jdou k ženskému lékaři, až když už mají opravdu vážné potíže, protože je jim takové vyšetření nepříjemné? Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, navštěvují svého gynekologa poměrně často. Ale co ty ostatní? Jsou si vědomy toho, že nemusí být včas rozpoznáno některé z vážných onemocnění? Nebo si snad říkají, že v jejich věku už gynekologa ani nepotřebují? Opak je pravdou. Ženský lékař by měl být tím, kdo poradí dospívajícím dívkám s výběrem antikoncepce, nastávající maminky provede obdobím před porodem i po něm, a ženám, které již nejsou v produktivním věku, účinně pomůže s překonáním klimakterických obtíží.

Gynekologické vyšetření Cílem gynekologického vyšetření je zjistit příčinu obtíží, s nimiž žena ke gynekologovi přichází. Je však nezbytné i v prevenci gynekologických onemocnění v rámci tzv. preventivních prohlídek. Prevencí rozumíme předcházení vzniku určitého onemocnění. V gynekologii se to týká především nádorů děložního čípku , tj. té části dělohy, která vyčnívá do pochvy. Důležité je včas rozpoznat takzvané dysplazie děložního čípku. To jsou stavy, které nádorem ještě nejsou, ale jsou vysoce rizikové pro vznik nádoru v budoucnosti. V této fázi může být řešením malý operační výkon.
Na prohlídky by žena měla chodit od zahájení pohlavního života a v intervalech podle rizika. Určitě každá žena nad 20 let by měla být gynekologicky vyšetřena.
Nejčastější příčinou návštěvy u gynekologa bývá výtok, bolesti nebo poruchy krvácení. Někdy stačí pouze samotné gynekologické vyšetření, doplněné ultrazvukem. Jindy jsou nutná další vyšetření.

Hormonální antikoncepce
Pokud se rozhodnete pro užívání hormonální antikoncepce, vaše první kroky opět povedou ke gynekologovi. Jen on posoudí, zda a jaká antikoncepce je pro Vás vhodná. Jiné preparáty se hodí pro ženy mladé, jiné pro ženy starší 35 let, zvláštní přístup vyžadují kojící ženy, kuřačky nebo dlouhodobé uživatelky některých léků. Před nasazením hormonální antikoncepce vás lékař gynekologicky vyšetří, změří vám krevní tlak, zváží vás a odebere krev na jaterní testy.

Hormonální substituční terapie
Klimakterium je období, které začíná u žen asi ve věku 45-55 let. Vaječníky postupně přestávají produkovat ženské pohlavní hormony (estrogeny a gestageny). Projevuje se poruchami menstruačního cyklu až postupnou ztrátou menstruace a obvykle je doprovázeno nepříjemnými obtížemi. K jejich zmírnění či úplnému odstranění pomáhá velice dobře hormonální substituční terapie, což jsou léky, které obsahují potřebné hormony. Užívají se ve formě tabletek, náplastí, injekcí, gelů na kůži, nosních sprejů. Před nasazením této léčby Vás lékař nejdříve gynekologicky vyšetří, udělá ultrazvuk, aby zjistil výšku sliznice děložní dutiny, změří Vám krevní tlak, zjistí Vaši hmotnost a odešle Vás na mamografické vyšetření. U některých z Vás doporučí ještě vyšetření tuků v krvi, jaterní funkce nebo vyšetření hustoty kostí (kostní denzitometrie).

Gynekolog by měl být ženě rádcem a pomocníkem v každém období jejího života. Proto je důležité výběr svého lékaře nepodcenit a zvolit takového, ke kterému budete cítit důvěru a nebudete se ostýchat svěřit se mu se svými potížemi. I zdánlivá banalita může někdy signalizovat vážnější onemocnění a příslušná vyšetření je nejlépe absolvovat co nejdříve.

Zdraví není samozřejmost. Nezanedbávejte proto péči o sebe samu. Jedině tak budete moci užívat všech darů, které dělají ženu ženou.

Sylvie Hájková Wagnerová
wagnerova@greenplanet.cz

« zpět na hlavní stranu

www.fitsport-jt.cz www.aminostar.com

www.sportovni-vyziva.cz
www.fitsport-jt.cz www.aminostar.com