fitnesscentra.cz-TRENÉRSKÉ KURZY (INSTRUKTOR FITNESS), trenerska skola, osobní trenér , fitness a kulturistika,masérské kurzy,posilování,masáže,rekvalifikační masérské kurzy-masér, masérská škola
fitness, kulturistika, posilování,hubnutí, masáže,celulitida,masážní stoly a lehátka,maserske lehatka a stoly,rekvalifikační kurzy-masér,výživa, cvičení
Služby Ceník Kontakt
kulturistika,fitness, posilování, masáže, obezita,masazni stoly a lehatka, celulitida,rekvalifikační kurzy-masér, hubnutí,výživa, masérská škola
Vše pro zdraví a masáž, masážní a tělové oleje, masérská lehátka, knihy, léčivé masti,čaje, byliny, kosmetika...
                Foto dne
 sexyfotodne `
Kde se bere nadváha či obezita?
obezita V čem je podstata nadváhy? Podstata nadváhy je v poruše energetické bilance, tedy v nerovnováze mezi příjmem a výdejem energie ve prospěch příjmu. Protože energii přijímáme stravou a nápoji, jedná se tudíž o přejídání.


Nelze samozřejmě vyloučit, že v některých případech jde o poruchu schopnosti zpracování živin nebo snížení základního metabolického obratu v klidových podmínkách v důsledku poruchy produkce a rovnováhy několika hormonů. Tato nerovnováha je provokována nevhodnou skladbou stravy.

Základní příčiny nadváhy:
 • Strava má nevhodné složení – např. mnoho mléka, tuku, masa a uzenin a v neposlední řadě – mnoho pečiva a chleba (problém konzumace pšenice!). Další jednoznačnou a velmi působivou příčinou je pití slazených nápojů!
 • V některých kritických životních obdobích jste se přejídali.
 • Nebyli jste kojeni (nebo jen velmi krátce, do 2. – 3. měsíce, potom jste byli živeni umělou mléčnou kojeneckou výživou).
 • Již v dětství jste si zafixovali nevhodné výživové návyky.
 • Přejídali jste se v pubertě, v těhotenství nebo kdykoliv později, ženy v období přechodu a po něm.
 • Trpíte poruchami přeměny látek (metabolismu) a hormonální regulace – berete například „hormony“, především v podobě antikoncepce.
 • Stárnete a přesto nepřizpůsobíte stravu věku ve smyslu snížení příjmu energie, přestanete sportovat.
 • Trpíte vrozenými předpoklady k nadváze po rodičích.
 • Užíváte některé léky.
 • Jste v období přechodu a po něm.
 • Trpíte sníženou činností štítné žlázy (nemusíte o tom vůbec vědět, týká se to hlavně žen v přechodu).
 • Máte vrozenou dispozici k obezitě (porucha metabolismu ve smyslu snížené citlivosti na hormon zvaný leptin).
obezita2 Nepříjemná fakta
 • Obézní matky mívají obézní děti se sklonem k cukrovce.
 • Obézní rodiče mívají obézní děti.
 • Hormonální léky při gynekologických obtížích většinou způsobí vzestup hmotnosti.
 • Antihypertensiva (léky snižující zvýšení krevní tlak) potlačují výdej energie v klidu.
 • Některé typy antikoncepce působí u některých žen vzestup hmotnosti, protože vlastně simulují těhotenství.
Zdravotní rizika nadváhy a obezity
Lidé s výraznou nadváhou mají větší „šanci“ být vážněji nemocní než lidé štíhlí a také dříve umírají. Paradoxně hůře na tom jsou muži s relativně menší nadváhou než vyloženě otylé ženy. Asi je to tím, že není jen jedna obezita. Ostatně, vyplývá to i z následujícího popisu.

Obezita ženského typu (gynoidního, česky „hruškovitého“) je charakteristická silnými stehny a zadkem, boky a případně i prsy. Z určitých fyziologických důvodů je méně riziková, alespoň do přechodu.

Obezita mužského typu (androidního) je stav typický především (i když nejen) pro muže, charakteristický relativně hubenými dolními končetinami a velkým vystupujícím břichem. Ženy s dispozicemi pro tento typ obezity (původně mohou být dokonce velmi štíhlé, s úzkou pánví – chlapecký typ) budou mít stejné, ne-li intenzivnější zdravotní problémy, jako tito muži, riziko stoupá v období menopauzy (vysoké riziko cukrovky a infarktu).

Mužský typ nadváhy a obezity je spojen s vyšším rizikem vzniku nebo zhoršením některých chorob, jako jsou: oběhová onemocnění, diabetes, nádory tlustého střeva, impotence, astma. Ženský typ nadváhy a obezity je spojen s vyšším rizikem vzniku nebo zhoršením těchto chorob: osteoporóza, sterilita, žlučníkové kameny, artróza, křečové žily, rakovina prsu, dělohy a vaječníků, vznik nebo zvýraznění celulitidy.

Nadváha, především však obezita, zvyšuje riziko vývoje hormonálně podmíněných nádorových onemocnění, rozdílných u žen a mužů, zvyšuje též riziko vzniku oběhových onemocnění, vysokého krevního tlaku, sklerózy a infarktu. Nadváha a obezita nepřímo zaviněná vrozenou dispozicí (především nízkým výdejem energie v klidu a převažujícím typem nervové regulace ve smyslu „ladění“ vegetativní nervové soustavy) je obtížně řešitelná bez použití komplexní „terapie“.

Chronické přetěžování kloubů a oběhového systému, které je důsledkem obezity, aniž by se obézní lidé cíleně fyzicky namáhali, je stejně rizikové jako vrcholový sport. Obézní člověk pochopitelně nemá tak dobře trénované srdce a svaly, naopak často trpí přidruženými onemocněními. Hrozí vznik patologicky zvětšeného srdce, ve stáří spojeného se záduchou (stařecké astma). A naopak – pokles hmotnosti již jen o 5% významně sníží krevní tlak. Trvalý pokles hmotnosti ze stavu nadváhy o 10% značně snižuje riziko předčasného úmrtí.

Obezita má velmi často dědičný základ – nikoliv však nadváha!

Velmi zajímavý je na druhé straně fakt, že choroby jiné než již jmenované nemají s nadváhou prokazatelnou souvislost. Nemusí se tudíž objevit, nejsou-li k nim jasné vrozené dispozice. Jedinou, ovšem pochybnou, výhodou žen, trpících výraznější nadváhou, je mladistvější vzhled pleti v porovnání s jejich vrstevnicemi. Vrásky nejsou tak markantní, bohužel pomaleji se rozvíjející nepříznivé změny v podkoží a pokožce nejsou provázeny stejně pomalým poškozováním ostatních orgánů, především kloubů a oběhového systému.

Zdroj: Petr Fořt - Výživa pro dokonalou kondici a zdravíRekvalifikační masérské kurzy: masér(ka)

Masáže:čínské,proti celuitidě, relaxační..

« zpět na hlavní stranu

www.fitsport-jt.cz www.aminostar.com

www.sportovni-vyziva.cz
www.fitsport-jt.cz www.aminostar.com