
Pokud trénujete na hmotu a sílu, nesoustřeďte se pouze na svaly, ale také na šlachy a vazy. Protože tato pojivová tkáň se prokrvuje hůře než tkáň svalová, je ji třeba procvičovat vyšším počtem opakování s lehčí zátěží.
Lehčí způsob tréninku také podporuje větší přítok krve do svalů. To je důvod, proč je dobré lehký trénink občas zařazovat za těžký trénink.
Každý kulturista překonává po několika měsících těžkého tréninku určitou výkonnostní stagnaci. V tom případě je dobré vyzkoušet něco nového např. velký počet opakování ( až 50 ) a série 20- 30 opakováními. Tento spíše vytrvalostní typ cvičení vás lépe připraví na těžký objemový trénink, který potom následuje
Při lehčím tréninku se dobře uvolníte a odreagujete, zatímco těžký trénink je náročný na stálou koncentraci a vyčerpává jak fyzicky tak psychicky. Občasný prokrvovací trénink s vyšším počtem opakování je proto dobrou protiúrazovou prevencí a vítanou změnou stereotypu.
Na celoroční přípravu je třeba hledět jako na střídání takových typů tréninku. Weiderův princip oklamání neustále nutí svaly k adaptaci na změnu cyklů, která se projeví tím , že se jejich růst nezastaví.
Opravdový kulturista umí naslouchat hlasu svého těla a pozná kdy je třeba změnit styl cvičení
Zajímavé informace, jak získat svaly, budete pravidelně nacházet také v rubrice KULTURISTIKA.